Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Pėrurohet busti i Heroit tė Popullit Zigur Lelo Printoni E-mail
5 Qershor 2007
Image

Ashtu si ēdo vit, mė 5 qershor, Vlora pėrkujtoi ditėn e fillimit tė Luftės sė Vlorės tė vitit 1920, e cila ka hyrė nė historinė e Shqipėrisė si njė ngjarje shumė e rėndėsishme qė u flet brezave me aktin qė kreu,

 
Image

hedhjen e pushtuesit nė det dhe ribashkimin e saj me truallin tjetėr tė atdheut. Qė nė mėngjes herėt, nxėnės dhe mėsues sė bashku me komunitetin e prindėrve, tė shkollės 9 vjeēare “Zigur Lelo” qė ndodhet nė lagjen “11 Janari,”

pritėn nė mjediset e kėsaj shkolle intelektualė tė mirėnjohur tė qytetit, anėtarė tė shoqatės “Labėria”, dega Vlorė, anėtarė tė shoqatės patriotike “Ismail Qemali”, artistė e shkrimtarė, pėr pėrurimin e bustit tė Heroit tė Popullit Zigur Lelo, qė ra heroikisht pikėrisht mė 5 qershor, emrin e sė cilės e mban kjo shkollė. Ishin tė pranishėm nė kėtė ceremoni Kryetari i Bashkisė Vlorė z.Shpėtim Gjika, Drejtori i Drejtorisė Arsimore Rajonale z.Kozma Leka, kryetari i shoqatės kulturore-atdhetare “Ismail Qemali”, Pr.as.Dr. Bardhosh Gaēe, pėrfaqėsues tė shoqatės “Mesapliku”, pjesėtarė tė familjes sė heroit, nipi i tij z.Tomor Lelo, etj. Kryetari i Bashkisė Vlorė z.Shpėtim Gjika, pasi bėri zbulimin e bustit nė bronz, vepėr kjo e punuar me mjeshtėri nga skulptori vlonjat Zeqir Alizoti, tha se “me qė Lufta e Vlorės ėshtė njė epope legjendare e trimėrisė dhe vetėmohimit pėr shpėtimin e Vlorės nga kthetrat e pushtuesve, e meqė sivjet ne kemi vitin e madh jubile tė 95 vjetorit tė pavarėsisė kombėtare, shpallur kėtu nė Vlorė nga patrioti i madh Ismail Qemali, unė sot mė 5 qershor, nė pėrkujtimin e kėsaj lufte dhe nė pėrurimin e bustit tė Heroit tė Popullit Zigur Lelo, shpall zyrtarisht hapjen e aktiviteteve pėr 95 vjetorin e pavarėsisė kombėtare.” Nė pėrurimin e bustit, nė mjediset e shkollės, pėrpara nxėnėsve qė tė pėrgatitur nga mėsuesi i tyre e krijuesi vlonjat Eqerem Canaj, dhanė njė program artistik me kėngė patriotike e poezi kushtuar Heroit tė Popullit Zigur Lelo, Luftės sė Vlorės e heronjve tė saj si :Selam Musa- Salaria, Hodo Zeqiri, Kanan Mazja, Sali Vranishti, Osman Haxhiu, Sado Koshena, etj ,


 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e
rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit
tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te
hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot.,
date 01.06.2016 te Bashkise Vlore, drejtuar subjekteve kerkues, ju bejme me dije
se te gjitha subjektet qe nuk kane paraqitur dokumentacionin ligjor, te paraqiten
deri ne daten 01 Korrik 2016, prane Njesive Administrative/Drejtorise se
Pronave Publike ose Drejtorise se Menaxhimit Financiar, sipas rastit ku do te
ushtrohet veprimtaria e stacionit te plazhit.
Mbas ketij afati do te kete penalitete sipas Legjislacionit Shqiptar Tatimor, bllokim te aktivitetit dhe sekuestrim te pajisjeve per lirimin e hapesirave publike.
Ju faleminderit per mirekuptimin dhe bashkepunimin!

 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Krenaria e qytetit


bashkiavlore.org